E-ITS
19.01 2025

E-ITS edukas rakendamine: kuidas tagada ettevõtte turvalisus ning vastavus infoturbestandardile?

E-ITS ehk Eesti Infoturbestandard on rohkem kui lihtsalt juhend. See on üheltpoolt kohustus ja samal ajal võimalus kaitsta oma ettevõtte või organisatsiooni andmeid, tugevdada usaldusväärsust ning täita seadusest tulenevad nõuded. Kuid teekond standardi rakendamisel pole alati sirgjooneline. Ilma hoolika ettevalmistuseta võib protsess osutuda kulukaks, aeganõudvaks ja takistusterohkeks.

Miks on infoturbestandardi järgimine oluline?

Kujutage ette näiteks stsenaariumi, kus teie ettevõtte süsteemid satuvad küberrünnaku alla. Ilma läbimõeldud protsesside ja vastavuses olevate meetmeteta võivad tagajärjed ulatuda kaugemale rahalistest kahjudest – kahjustada võib saada ettevõtte maine ja kaduda klientide usaldus. Lisaks ähvardavad seadusest tulenevad trahvid, mis võivad ulatuda kümnete tuhandete eurodeni. Siin tulebki mängu E-ITS, mis aitab vältida selliseid stsenaariume ja luua kindla aluse jätkusuutlikule äritegevusele.

Paljud organisatsioonid kaaluvad, kas valida ISO27001 kui E-ITS alternatiiv

Mõlemal standardil on oma eelised. ISO27001 on rahvusvaheliselt tunnustatud ja keskendub strateegilisele infoturbejuhtimisele, kuid E-ITS pakub detailsemaid juhiseid ja on kohandatud Eesti õigusruumile. Valik peaks sõltuma eelkõige konkreetse organisatsiooni vajadustest ja ressurssidest.

Huvitav tähelepanek! Eestis on E-ITS rakendamine kohustuslik enam kui 3500 asutusele ja ettevõttele. Ometi pole protsess sugugi lihtne. Levinud vead – olgu selleks puudulik planeerimine, vähene teadlikkus või ebaõige spetsialistide kaasamine – võivad tõsiselt takistada eesmärkide saavutamist. Ent suurem osa neist probleemidest on välditavad, kui rakendada õigeid strateegiaid ja kaasata eksperte. Siinkohal on näiteks KPMG eksperdid ja IT audiitorid olnud paljudele ettevõtetele väärtuslik tugi standardi rakendamisel, aidates navigeerida keerulistes nõuetes ja pakkudes praktilisi lahendusi.

Teine oluline aspekt on rakendamisega seotud kulud. Kuigi E-ITS võib esmapilgul tunduda kulukas investeering, tasub see end pikemas perspektiivis ära. Hästi rakendatud standard mitte ainult ei vähenda küberrünnakute riski, vaid hoiab ära ka suuremad rahalised kaotused ja juriidilised probleemid. Planeerimata kulutused standardi rakendamisel võivad aga muuta protsessi finantsiliselt koormavaks. Just siin aitab põhjalik eelarvestamine ja kvalifitseeritud partnerite valimine, näiteks otsus valida kvalifitseeritud audiitor, et muuta projekt kulutõhusaks ja edukaks.

Edukas E-ITS rakendamine algab teadlikkusest ja valmisolekust

Ettevõtete juhid peavad mõistma, et nende roll ei piirdu pelgalt strateegiliste otsuste tegemisega – nad vastutavad ka selle eest, et ettevõtte protsessid oleksid vastavuses ja riskid maandatud. Tegevjuhtide vastutus ei ole üksnes administratiivne, vaid ka moraalne kohustus tagada töötajate ja klientide andmete turvalisus.

Kuidas edasi liikuda? 

Kõige olulisem on alustada piisavalt varakult ja vältida kiirustamist. Professionaalse partneri kaasamine aitab luua selge teekaardi ja minimeerida standardi rakendamisega seotud takistusi. Lisaks tasub kaaluda alternatiivseid standardeid, nagu ISO27001 ja hinnata nende sobivust konkreetse organisatsiooni jaoks. Võimalike vigade teadvustamine ja nende vältimine on juba esimene samm turvalisema tuleviku suunas.

Samuti ei maksa lasta end hirmutada keerulistest rakendamise tingimustest või protsesside keerukusest. Selle asemel tegutsega läbimõeldult ja järjepidevalt ning planeerige, kaasake eksperte ja keskenduge eesmärkide elluviimisele.

Lõppude lõpuks ei ole E-ITS pelgalt seadusest tulenev nõue – see on investeering, mis kindlustab ettevõtte turvalise ja jätkusuutliku digitaalse tuleviku.


Mihkel Kukk

Küberturvalisuse valdkonna juht
mihkelkukk@kpmg.com
+372 521 4332

Üle tuhande Eesti organisatsiooni peab 2025. aasta lõpuks läbi viima infoturbe auditi

Eestis kehtib avalikke teenuseid osutavatele organisatsioonidele infoturbestandard ehk E-ITS (alte..

infoturve

KPMG ekspert: kõige kiiremini tasub ära rutiine automatiseeriv AI-rakendus

Tehisintellekti rakendades toovad kõige kiiremini kulutused tagasi rahaliselt suure mõjuga lahendu..

KPMG ekspert: paljudel puudub arusaam küberturbest, riigi toetust on mõistlik ära kasutada

Kiirelt tegutsedes võivad Eesti ettevõtted tõsta oma küberturvalisuse taset, kasutades EASi kaudu ..

KPMG IT-ekspert: praktikust koolitaja teeb koolituse põnevaks ja kasulikuks

IT- või küberturbe koolituse muudab põnevaks praktikust koolitaja, kes saab jagada oma elulisi n..

Ettevõtetel on viimane võimalus taotleda küberturvalisuse toetust

Riigi Infosüsteemi Amet ja EAS/Kredex jagavad jätkuvalt küberturvalisuse taseme kaardistamise ja t..

küberturvalisus

Taga oma ettevõttele turvaline ja jätkusuutlik ärikeskkond! 
Aitame luua vastupidava ja usaldusväärse digitaalse maailma, 
isegi muutuvate ohtude korral.

KPMG Baltics OÜ

+372 626 8700
itaudit@kpmg.ee
Ahtri 4, 10151 Tallinn, Eesti
${item.title}
KPMG Baltics KPMG Cyber KPMG Global Privaatsuspoliitika
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.
Email again:

HR analüüs

HR analüüs keskendub küberturvalisuse nõrgima lüli – kasutaja, töötaja – oskuste kaardistamisele ja kompetentside tõstmisele.

Email again:

Ohuanalüüs

Ohuanalüüs on taktikaline ja tehniline teenus, mis võimaldab ettevõttel saada kiire ülevaade välistest ohtudest.

Email again:

Küpsusanalüüs

Aitab planeerida IT-valdkonna investeeringuid ja edasisi samme kitsaskohtade leevendamiseks ning parema turvalisuse tagamiseks.

Email again: