tehisintellekt
16.12 2022

KPMG: tehisintellekt ja masinõpe on ettevõtete küberturvalisusele paras pähkel

Tehisintellekt ning masinõpe toovad ettevõtetele palju kasu, kuid uue tehnoloogia laiem kasutamine toob halvemal juhul küberturvalisuses kaasa uusi riske, ilmneb KPMG globaalsest uuringust Cyber Trust Insights 2022.

Ülemaailmselt KPMG poolt tippjuhtide seas läbi viidud uuring näitab, et ettevõtted näevad tehisintellekti (artificial intelligence – AI) ning masinõppe (machine learning – ML) kasu ettevõtte tõhususe ja tootlikkuse kasvus. Samuti saab AI ja ML-i abil paremini prognoosida klientide ja turgude käitumist, teatas KPMG.

Ent rohkem kui kolmveerand KPMG uuringus osalenutest ehk 78 protsenti nõustub, et AI ja ML tekitavad muret küberjulgeoleku vallas. Peaaegu sama palju (76 protsenti) usub, et nende tehnoloogiate kasutuselevõtmisel tuleb lahendada peamised eetilised küsimused ja organisatsioonid peavad nende probleemide lahendamisel avatumalt suhtlema.

„Risk seisneb selles, et AI ja ML-i oskamatu kasutamise korral suurendavad need küberjulgeoleku- ja privaatsusriske, mis võivad kahjustada ettevõtete mainet ja tuua kaasa regulatiivseid sanktsioone. Lahenduseks on küberturvalisuse ja andmekaitse tiimide koostöö nende riskide vältimisel,“ märkis KPMG küberturvalisuse valdkonna juht Mihkel Kukk.

Lisaks selgus uuringust, et üle 80 protsendi küsitletud juhtidest mõistab küberturvalisuse ja andmekaitse parandamise tähtsust, kuna tippjuhtide arvates on tegu ettevõtete ühe suurima riskiga. Peaaegu kaks kolmandikku vastajatest usub, et infoturve pigem vähendab ettevõtte riske, kui soodustab äritegevust. Enam kui pooled vastanutest väidavad, et tippjuhid ei mõista, kuidas parem infoturve aitab süvendada ettevõtte usaldusväärsust ja annab konkurentsieelise.

IT-turbejuht peab kuuluma juhtkonda

Uuringu kohaselt leiab kolmandik küsitletud tippjuhtidest, et ettevõtete IT-turbejuhti (Chief Information Security Officer, CISO) ei peeta võtmeisikuks ja tal on vähem mõju kui on vajalik organisatsiooni ja selle andmete kaitsmiseks. Pooled juhtidest ei ole sugugi kindlad, et juhatuse ja IT-turbejuhi vahelisi suhteid saab kirjeldada väljendiga "sügav usaldus". “Olukorras, kus küberrünnakud on muutunud igapäevaseks, on hädavajalik IT-turbejuhi tugevam positsioon ettevõttes ning ta peaks kuuluma juhtkonda. IT-turbejuht ei tohiks olla vaid tehniline ekspert, sest juhatus ja laiem juhtkond ei ole tehnilistes nüanssides sama pädevad. IT-turbejuht saab oma rolli efektiivselt täita, kui talle on eraldatud vajalik eelarve ja juhtkond teda usaldab. Ebatõenäoline on seda rolli hästi täita püüdes lahendada vaid tehnilisi küsimusi. Kuna tippjuhtide arvates on küberturvalisuse puhul tegemist ettevõtete ühe suurima riskiga, siis võib oodata suhtumise muutumist,“ rõhutas Kukk.

KPMG Cyber Trust Insights 2022 raames küsitleti 1881 juhti üle maailma ning viidi läbi mitmeid arutelusid ettevõtete juhtide ja spetsialistidega, et uurida, mil määral tippjuhid küberturvalisust oluliseks peavad, kuidas nad väljakutsetega toime tulevad ja mida nad järgmiseks tegema peavad. Uuringu PDF-iga saab tutvuda siin.

 

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu-, õigus- ja ärinõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtjate võrgustik, liikmesfirmadega 144 riigis, kus töötab kokku üle 236 000 spetsialisti. Eestis tegutseb KPMG alates 1992. aastast ja ettevõttes töötab üle kahesaja viiekümne audiitori ja nõustaja. Eesti KPMG partnerettevõttes Soome KPMG-s töötab ligi 2000 ning Põhjamaades kokku ligi 6000 asjatundjat.Mihkel Kukk

Küberturvalisuse teenuste juht

Küberturbe ekspert: IT-hügieeni ei tohi pühade ja puhkuste ajal unarusse jätta

Töö- ja vaba aja segunemine ning kaugtöö ulatuslik levik tähendavad, et ka pühade ajal võetakse va..

küberturvalisus

PECB sõlmis koostöölepingu KPMG Balticsiga

Rahvusvaheline koolitus- ja sertifitseerimisasutus PECB ja KPMG Baltics sõlmisid koostöölepingu. S..

Ettevõtet ei saa osta eelneva IT-auditita

Majanduses on käes heitlikud ajad, mis toovad alati kaasa ettevõtete oste ja müüke. Ühtedele annav..

Kuidas olla valmis küberintsidendi seljatamiseks

Küberintsidentide puhul pole ammu enam küsimus selles, kas need toimuvad, vaid millal need toimuva..

küberturvalisus

IT-riskid on liiga paljudes ettevõtetes alahinnatud

Kuigi konkurentsitihedates sektorites, nagu finants ja telekomid, omistatakse küberturbele suurt t..

EAS/Kredex laiendas ettevõtete ringi, kes saavad küberpöörde esimese ja teise tegevussuuna toetust taotleda

Nüüdsest saab tunduvalt suurem ring ettevõtteid läbi EAS/Kredexi küberturvalisuse taseme kaardista..

Taga oma ettevõttele turvaline ja jätkusuutlik ärikeskkond! 
Aitame luua vastupidava ja usaldusväärse digitaalse maailma, 
isegi muutuvate ohtude korral.

KPMG Baltics OÜ

+372 626 8700
itaudit@kpmg.ee
Narva mnt 5, 10117 Tallinn, Estonia
${item.title}
KPMG Baltics KPMG Cyber KPMG Global Privaatsuspoliitika
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.
Email again:

HR analüüs

HR analüüs keskendub küberturvalisuse nõrgima lüli – kasutaja, töötaja – oskuste kaardistamisele ja kompetentside tõstmisele.

Email again:

Ohuanalüüs

Ohuanalüüs on taktikaline ja tehniline teenus, mis võimaldab ettevõttel saada kiire ülevaade välistest ohtudest.

Email again:

Küpsusanalüüs

Aitab planeerida IT-valdkonna investeeringuid ja edasisi samme kitsaskohtade leevendamiseks ning parema turvalisuse tagamiseks.

Email again: